Skogsdagen hos Maria Elfving
Välkommen till en visning av hur man som skogsägare kan arbeta med kontinuitetsskogsbruk. Maria Elfving har valt att använda sig av hyggesfria metoder. "Målet är att bedriva den typ av skogsbruk som jag vill främja, vilket bland annat inkluderar att värna den biologiska mångfalden".
Vi kommer att titta på två skogsområden. Det ena har det gjorts skogsbruksåtgärder i och det andra är enbart planlagt. Maria kommer att dela med sig av skogsbruksplanen och berätta om hur hon tänker och om hur intentionen med skogsbruket är att aldrig göra en kalavverkning.
Maria Elfving arbetar på Länsstyrelsen med vattenförvaltning. Hon har två masterutbildningar, varav den ena från den biologiska institutionen i Stockholm. Maria har också erfarenhet av Amazonas där hon bott och arbetat med ursprungsbefolkningen där: "Det var när jag arbetade med urfolket i Amazonas som jag förstod hur viktig symbiosen är mellan träd, insekter och amfibier, ja hela ekosystemet".
Vi ses på Mc Donalds kl 9.45 på parkeringen för samåkning till Ytterfälle.
Ta med fika!
För anmälan, mejla nfharnosand@gmail.com
Varmt välkomna!