Snö – en historia, föredrag med Sverker Sörlin
Naturskyddsföreningen är glad över att Sverker Sörlin kommer till Falun den 11 mars för att berätta om sin nya bok ”Snö - en historia”.
Sverker Sörlin, professor i miljöhistoria vid Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm och prisad författare tar, med hjälp av snöns många oväntade egenskaper, oss med på en bildningsresa om människans och naturens villkor, vetenskapliga upptäckter och om varför vi borde bry oss mer om detta sårbara element i en tid när världen smälter.
Arrangemanget är ett samarbete mellan Naturskyddsföreningen i Falun, Studiefrämjandet och SPF seniorerna Falun - som upplåter lokal och tar emot anmälningar
Maxantal 80 personer. OBS Platserna går till de som först anmäler sig.
Anmälan öppnar den 11:e februari och stänger den 27:e februari.
Kostnad: 100 kr betalas in i samband med anmälan på bg 690-330 när du fått besked att du fått plats.
Tid och plats: 11 mars 18 - 19.15, Wallmanssalen Åsgatan 37 i Falun.
Mer info och anmälan i följande länk.